Past Officers

Feb. 1974, New York, NY
February 1974, Non-incorporated entity, the Bertrand Russell Society formed, with constitution.
[RSN #1,#2]
President: Peter C. Cranford
Vice President: Robert K. Davis
Secretary: Jack Pitt
Treasurer: Katharine Tait

Feb. 1975, New York, NY
[RSN #8]
President: Peter C. Cranford
Vice President: Robert K. Davis
Secretary: Jack Pitt
Treasurer: Katharine Tait

1975 The Bertrand Russell Society, Inc. formed, incorporated in Georgia. By-laws replace constitution.
[RSN # 8]

Dec. 1975, New York, NY
[RSN #11]
Chairperson: Peter C. Cranford
President: Robert K. Davis
Vice President: Gary Slezak
Secretary: Jack Pitt
Treasurer: Stephen J. Reinhardt

Feb. 1977, Los Angeles, CA
[RSN #13]
Chairperson: Peter C. Cranford
President: Robert K. Davis
Vice President: Gary Slezak??
Secretary: Jack Pitt
Treasurer: Stephen J. Reinhardt

May 1978, Hamilton, ON, Canada
[RSN #19]
Chairperson: Peter C. Cranford
President: Robert K. Davis
Vice President: Warren Allen Smith
Secretary: Donald W. Jackanicz
Treasurer: Stephen J. Reinhardt

June 1979, New York, NY
[RSN #23]
Chairperson: Peter C. Cranford
President: Robert K. Davis
Vice President: Warren Allen Smith
Secretary: Donald W. Jackanicz
Treasurer: Vacant/Dennis J. Darland

June 1980, Chicago, IL
[RSN #27]
Chairperson: Peter C. Cranford
President: Robert K. Davis
Vice President: Harry Ruja
Secretary: Donald W. Jackanicz
Treasurer: Dennis J. Darland

June 1981, Hamilton, ON, Canada
[RSN #31]
Chairperson: Peter C. Cranford
President: Robert K. Davis
Vice President: Harry Ruja
Secretary: Donald W. Jackanicz
Treasurer: Dennis J. Darland

June 1982, Los Angeles, CA
[RSN #35]
Chairman: Harry Ruja
President: Donald W. Jackanicz.
Vice President: Jacqueline Berthon-Payon
Secretary: Cherie Ruppe
Treasurer: Dennis J. Darland

June 1983, Hamilton, ON, Canada
Georgia corporation disolved – New corporation formed in Illinois
[RSN # 39]
Chairman: Harry Ruja?
President: Donald W. Jackanicz
Vice President: Marvin Kohl
Vice President/Special Projects: Robert K. Davis
Vice President/Information: Lee Eisler
Secretary: Cherrie Ruppe
Treasurer: Dennis J. Darland

June 1984, Toronto, ON, Canada
[RSN #43]
Chairman: Harry Ruja
President: Donald W. Jackanicz
Vice President: David Hart
Vice President/Special Projects: Marvin Kohl
Secretary: John R. Lenz
Treasurer: Dennis J. Darland

June 1985, Washington, D.C.
[RSN #47]
Chairman: Harry Ruja
President: David Hart
Vice President: Marvin Kohl
Vice President/Information: Lee Eisler
Secretary: John R. Lenz
Treasurer: Dennis J. Darland

June 1986, New York, NY
[RSN #51]
Chairman: Harry Ruja
President: Marvin Kohl
Vice President: John R. Lenz
Vice President/Information: Lee Eisler
Secretary: Donald W. Jackanicz
Treasurer: Dennis J. Darland

June 1987, San Diego, CA
[RSN #55]
Chairman: Harry Ruja
President: Marvin Kohl
Vice President: John R. Lenz
Vice President/Information: Lee Eisler
Secretary: Donald W. Jackanicz
Treasurer: Dennis J. Darland

June 1988, Fredonia, NY
[RSN #59]
Chairman: Harry Ruja
President: Marvin Kohl
Vice President: Michael J. Rockler
Vice President/Information: Lee Eisler
Secretary: Donald W. Jackanicz
Treasurer: Dennis J. Darland

June 1989, New York, NY
[RSN #63]
Chairman: Marvin Kohl
President: Michael J. Rockler
Vice President: John R. Lenz
Vice President/Information: Lee Eisler
Secretary: Donald W. Jackanicz
Treasurer: Dennis J. Darland

June 1990, Hamilton, ON, Canada
[RSN #67]
Chairman: Marvin Kohl
President: Michael J. Rockler
Vice President: John R. Lenz
Vice President/Information: Lee Eisler
Secretary: Donald W. Jackanicz
Treasurer: Dennis J. Darland

June 1991, Bethlehem, PA
[RSN #71]
Chairman: Marvin Kohl
President: Michael J. Rockler
Vice President: John R. Lenz
Vice President/Information: Lee Eisler
Secretary: Donald W. Jackanicz
Treasurer: Dennis J. Darland

June 1992, Washington, D.C.
[RSN #75]
Chairman: Marvin Kohl
President: Michael J. Rockler
Vice President: John R. Lenz
Vice President/Information: Lee Eisler
Secretary: Donald W. Jackanicz
Treasurer: Dennis J. Darland

June 1993, San Diego, CA
[RSN #79]
Chairman: Marvin Kohl
President: Michael J. Rockler
Vice President: John R. Lenz
Vice President/Information: Lee Eisler
Secretary: Donald W. Jackanicz
Treasurer: Dennis J. Darland

July, 1994, Toronto, ON, Canada
[RSN #83]
Chairman: Marvin Kohl
President: Michael J. Rockler
Vice President: John R. Lenz
Vice President Emeritus/Information: Lee Eisler
Secretary: Donald W. Jackanicz
Treasurer: Dennis J. Darland

June-July, 1995, Columbia, MD
[BRSQ #87]
Chairman: Michael J. Rockler
President: John R. Lenz
Vice President: John E. Shosky
Vice President Emeritus/Information: Lee Eisler
Secretary: Donald W. Jackanicz
Treasurer: Dennis J. Darland

May 1996, Madison, NJ
[BRSQ #91]
Chairman: Michael J. Rockler
President: John R. Lenz
Vice President: John E. Shosky
Vice President Emeritus/Information: Lee Eisler
Secretary: Donald W. Jackanicz
Treasurer: Dennis J. Darland

May-June, 1997, Amherst, MA
[BRSQ (95)]
Chairman: Michael J. Rockler
President: John R. Lenz
Vice President: Jan Loeb Eisler
Vice President Emeritus/Information: Lee Eisler
Secretary: Kenneth Blackwell
Treasurer: Dennis J. Darland

June 1998, St. Petersburg, FL
[BRSQ 100]
Chairman: Kenneth Blackwell
President: John R. Lenz
Vice President: Jan Loeb Eisler
Secretary: Peter Stone
Treasurer: Dennis J. Darland

June 1999, Monmouth, NJ
[BRSQ 102]
Chairman: Kenneth Blackwell
President: Alan Schwerin
Vice President: Jan Loeb Eisler
Secretary: Peter Stone
Treasurer: Dennis J. Darland

June 2000, Monmouth, NJ
[BRSQ 102B]
Chairman: Kenneth Blackwell
President: Alan Schwerin
Vice President: Tim Madigan
Secretary: Peter Stone
Treasurer: Dennis J. Darland

May 2001, Hamilton, ON, Canada
[BRSQ 112]
Chairman: Kenneth Blackwell
President: Alan Schwerin
Vice President: Ray Perkins
Vice President/Outreach; Peter Friedman
Secretary: Steve Bayne
Treasurer: Dennis J. Darland

May-June 2002, Lake Forest, IL
[BRSQ 115]
Chairman: David White
President: Alan Schwerin
Vice President: Ray Perkins
Vice President/Outreach: Peter Friedman
Secretary: Chad Trainer
Treasurer: Dennis J. Darland

May-June 2003, Lake Forest, IL
[BRSQ 119]
Chairman: David White
President: Alan Schwerin
Vice President: Ray Perkins
Vice President/Outreach: Peter Friedman
Secretary: Chad Trainer
Treasurer: Dennis J. Darland

June 2004, Plymouth, NH
[BRSQ 123]
Chair: David White
President: Alan Schwerin
Vice President: Ray Perkins
Vice President/International Outreach: Peter Friedman
Vice President/North American Outreach: John Ongley
Secretary: Chad Trainer
Treasurer: Dennis J. Darland

May 2005. Hamilton, ON, Canada
[BRSQ 127]
Chair: Chad Trainer
President: Alan Schwerin
Vice President: Ray Perkins
Vice President/Outreach: John Ongley
Secretary: David Henehan
Treasurer: Dennis J. Darland

May 2006, Iowa City, IA
[BRSQ 130-131]
Chair: Chad Trainer
Vice Chair: David White
President: Alan Schwerin
Vice President: Ray Perkins
Secretary: David Henehan
Treasurer: Dennis J. Darland

June 2007, Monmouth, NJ
[BRSQ TBD]
Chair: Chad Trainer
Vice Chair: David White
President: Alan Schwerin
Vice President: Ray Perkins
Secretary: David Henehan
Treasurer: Vacant/Kenneth Blackwell

June 2008, Rochester, NY
Chair: Chad Trainer
Vice Chair: David White
President: Alan Schwerin
Vice President: Ray Perkins, Jr.
Secretary: David Henehan
Treasurer: Kenneth Blackwell
Vice President/Electronic Projects: Dennis J. Darland

June 2009, New Britain, CT
Chair: Chad Trainer
Vice Chair: David White
President: Alan Schwerin
Vice President: Ray Perkins, Jr.
Secretary: David Henehan
Treasurer: Kenneth Blackwell
Vice President/Electronic Projects: Dennis J. Darland

May 2010, Hamilton, ON
Chair: Chad Trainer
Vice Chair: Peter Stone
President: Alan Schwerin
Vice President: Ray Perkins, Jr.
Secretary: John Ongley
Treasurer: Kenneth Blackwell
Vice President/Electronic Projects: Dennis J. Darland

May 2011, Madison, NJ
Chair: Chad Trainer
Vice Chair: Peter Stone
President: Alan Schwerin
Vice President: Ray Perkins, Jr.
Secretary: John Ongley
Treasurer: Kenneth Blackwell
Vice President/Electronic Projects: Dennis J. Darland

June 2012, Plymouth, NH
Chair: Chad Trainer
Vice Chair: Peter Stone
President: Alan Schwerin
Vice President: Ray Perkins, Jr.
Secretary: John Ongley
Treasurer: Michael Berumen
Vice President/Electronic Projects: Dennis J. Darland
Vice President/Web Site Technology: Kris Notaro

June 2013, Iowa City, IA
Chair: Chad Trainer
Vice Chair: Peter Stone
President: Alan Schwerin
Vice President: Ray Perkins, Jr.
Secretary: John Ongley
Treasurer: Michael Berumen
Vice President/Electronic Projects: Dennis J. Darland
Vice President/Web Site Technology: Kris Notaro

June 2014, Windsor, ON
Chair: Chad Trainer
Vice Chair: Peter Stone
President: Alan Schwerin
Vice President: Ray Perkins, Jr.
Secretary: Michael Potter
Treasurer: Michael Berumen
Vice President/Electronic Projects: Dennis J. Darland
Vice President/Web Site Technology: Kris Notaro

June 2015, Dublin, Ireland
Chair: Chad Trainer
Vice Chair: Ray Perkins, Jr.
President: Tim Madigan
Vice President: Peter Stone
Secretary: Michael Potter
Treasurer: Michael Berumen
Vice President/Electronic Projects: Dennis J. Darland
Vice President/Web Site Technology: Kris Notaro

June 2016, Rochester, NY
Chair: Chad Trainer
Vice Chair: Ray Perkins, Jr.
President: Tim Madigan
Vice President: Peter Stone
Secretary: Michael Potter
Treasurer: Michael Berumen
Vice President/Electronic Projects: Dennis J. Darland
Vice President/Web Site Technology: Kris Notaro

June 2017, New Britain, CT
Chair: Chad Trainer
Vice Chair: Ray Perkins, Jr.
President: Tim Madigan
Vice President: Michael Potter
Secretary: John Ongley
Treasurer: Landon D. C. Elkind
Vice President/Electronic Projects: Dennis J. Darland
Vice President/Web Site Technology: Kris Notaro

Past Directors

1 Year Term, Jan. 1, 1976 – Dec. 31,1976
Ken Blackwell—Lester Denonn—Dan McDonald—Joe Neilands—Steve Reinhardt

2 Year Term, Jan. 1, 1976 – Dec. 31, 1977
Ed Hopkins—Don Jackanicz—Jim McKeown—Jack Pitt—Katharine Tait

3 Year Term, Jan. 1, 1976 – Dec. 31, 1978
Peter Cranford—Bob Davis—Lee Eisler—Martin Garstens—Gary Siezak

3 Year Term, Jan. 1, 1977 – Dec. 31, 1979
Kenneth Blackwell—Lester Denonn—Dan McDonald—Joe Neilands—Steve Reinhardt

3 Year Term, Jan. 1, 1978 – Dec. 31, 1980
Ed Hopkins—Don Jackanicz—Jack Pitt—Warren Allen Smith—Katharine Tait

3 Year Term, Jan. 1, 1979 – Dec. 31, 1981
Peter C. Cranford—Robert K. Davis—Lee Eisler—Martin Garstens—James E. McKeown—Harry Ruja—Gary Slezak—Beverly C. Smith

3 Year Term, Jan. 1, 1980 – Dec. 31, 1982
Kenneth Blackwell—Jack Cowles—Lester Denonn—J. B. Neilands—Raymond Plant—Stephen J. Reinhardt

3 Year Term, Jan. 1, 1981 – Dec. 31, 1983
Adam Paul Banner—Jacquline Berthon-Payon—Bob Davis—Alex Dely—Ali Ghaemi—Hugh Moorhead—P. K. Tucker

3 Year Term, Jan. 1, 1981 – Dec. 31, 1983
Adam Paul Banner—P. K. Tucker—
[in 1982 replaced by Paul Arthur Schilpp, Steve Maragides]

3 Year Term, Jan. 1, 1982 – Dec. 31, 1984
Jacqueline Berthon-Payon—Peter C. Cranford—Robert K. Davis—Alex Dely—Lee Eisler—Hugh Moorhead—Jack Ragsdale—Harry Ruja

3 Year Term, Jan. 1, 1983 – Dec. 31, 1985
Louis Acheson, Jr.—Ken Blackwell—Lester Denonn—David Hart—Marvin Kohl—James McWilliams—J. Reinhardt—Carol R. Smith

3 Year Term, Jan. 1, 1984 – Dec. 31, 1986
Jack Cowles—David Goldman—Don Jackanicz—Steve Maragides—Frank Page—Cherie Ruppe—Paul Arthur Schilpp—Warren Allen Smith—Katharine Tait

3 Year Term, Jan. 1, 1985 – Dec. 31, 1987
Jacqueline Berthon-Payon—Robert K. Davis—Alex Dely—Ali Ghaemi—Hugh Moorhead—Dan Wray

3 Year Term, Jan. 1, 1986 – Dec. 31, 1988
Louis Acheson, Jr.—Kenneth Blackwell—John Jackanicz—David Johnson—Justin Leiber—Gladys Leithauser—Stephen J. Reinhardt—Carl Spadoni

3 Year Term, Jan. 1, 1987 – Dec. 31, 1989
Jack Cowles—William K. Fielding—David Goldman—Don Jackanicz—Steve Maragides—Frank Page—Michael Rockler—Cherie Ruppe—Paul Arthur Schilpp—Warren Allen Smith—Ramon Suzara

3 Year Term, Jan. 1, 1988 – Dec. 31, 1990
Irving Anellis—Robert K. Davis—James McWilliams—Hugh Moorhead—Katharine Tait

3 Year Term, Jan. 1, 1989 – Dec. 31, 1991
Louis Acheson, Jr.—Adam Paul Banner—Kenneth Blackwell—John Jackanicz—David Johnson—Jusin Leiber—Gladys Leithauser—Steve Reinhardt—Thomas Stanley

3 Year Term, Jan. 1, 1990 – Dec. 31, 1992
Jack Cowles—William Fielding—David Goldman—Steve Maragides—Frank Page—Paul Arthur Schilpp—Warren Allen Smith—Ramon Suzara—Thom Weidlich

3 Year Term, Jan. 1, 1991 – Dec. 31, 1993
Irving Anellis—Robert K. Davis—Robert James—Hugh Moorhead—Chandrakala Padia—Harry Ruja

3 Year Term, Jan. 1, 1992 – Dec. 31, 1994
Louis Acheson, Jr.—Kenneth Blackwell—John Jackanicz—David Johnson—Justin Leiber—Gladys Leithauser—Steve Reinhardt—Tom Stanley

3 Year Term, Jan. 1, 1993 – Dec. 31, 1995
Jack Cowles—Linda Egendorf—William Fieldind—Tim Madigan—Paul Schilpp—Warren Allen Smith—Ramon Suzara—Thom Weidlich

3 Year Term, Jan. 1, 1994 – Dec. 31, 1996
Irving Anellis—Robert K. Davis—Nicholas Griffin—Robert T. James—Chandrakala Padia—Paul Pfalzner—Harry Ruja—John E. Shosky

3 Year Term, Jan.1, 1995 – Dec. 31, 1997
Louis K. Acheson—Kenneth Blackwell—John A. Jackanicz—David E. Johnson—Justin Leiber—Gladys Leithauser—Stephen J. Reinhardt—Thomas J. Stanley

3 Year Term, Jan. 1, 1996 – Dec. 1, 1998
Linda Egendorf—Donald W. Jackanicz—Tim Madigan—Michael J. Rockler—Warrren Allen Smith—Ramon Suzara—Thom Weidlich

3 Year Term, Jan. 1, 1997 – Dec. 31, 1999
James Alouf—Jan Loeb-Eisler—Nicholas Griffin—Robert James—Chandrakala Padia—Harry Ruja—John Shosky—Peter Stone

3 Year Term, Jan. 1, 1998 – Dec. 31, 2000
Kenneth Blackwell—Dennis Darland—Gladys Leithauser—John Lenz—Stephen Reinhardt—David Rodier—Tom Stanley—Ruili Ye

3 Year Term, Jan. 1, 1999 – Dec. 31, 2001
Stefan Andersson—Derek Araujo—Kevin Broadie—Tim Madigan—Raymond Perkins Jr.—Alan Schwerin—Warren Allen Smith—Thom Weidlich

3 Year Term, Jan. 1, 2000 – Dec. 31, 2002
Steve Bayne—Jan Loeb Eisler—Keith Green—Nicholas Griffin—Justin Leiber—Bernard Linsky—Chandrakala Padia—Peter Stone

3 Year Term, Jan. 1, 2001 – Dec. 31, 2003
Kenneth Blackwell—Dennis Darland—John Lenz—Stephen Reinhardt—David Rodier—Tom Stanley—Laurie Endicott Thomas—David White

3 Year Term, Jan. 1, 2002- Dec. 31, 2004
Kevin Brodie—Rosalind Carey—Tim Madigan—Ray Perkins, Jr.—Alan Schwerin—Warren Allen Smith—Chad Trainer—Thom Weidlich

3 Year Term, Jan. 1, 2003 – Dec. 31, 2005
Andrew Bone—David Goldman—Nick Griffin—Justin Leiber—Chandrakala Padia—Cara Rice—Peter Stone—Ruili Ye

3 Year Term, Jan. 1, 2004 – Dec. 31, 2006
Ken Blackwell—David Blitz—Dennis Darland—David Henehan—John Lenz—Stephen Reinhardt—Tom Stanley—David White

3 Year Term, Jan. 1, 2005 – Dec. 31, 2007
Kevin Brodie—Rosalind Carey—Timothy Madigan—Ray Perkins, Jr.—Alan Schwerin—Warren Allen Smith—Chad Trainer—Thom Weidlich

3 Year Term, Jan. 1, 2006 – Dec. 31, 2008
David Goldman—Nicolas Griffin—Marvin Kohl—Gregory Landini—Justin Leiber—John Ongley—Cara Rice—Peter Stone

3 Year Term, Jan. 1, 2007 – Dec. 31, 2009
Kenneth Blackwell—David Blitz—Philip Ebersole—David L. Henehan—Kevin C. Klement—Tom Stanley—Russell Wahl—David White

3 Year Term, Jan. 1, 2008 – Dec. 31, 2010
Rosalind Carey—John Lenz—Timothy Madigan—Ray Perkins, Jr.—Alan Schwerin—Warren Allen Smith—Chad Trainer—Thom Weidlich

3 Year Term, Jan. 1, 2009 – Dec. 31, 2011
David Goldman—Nicolas Griffin—Marvin Kohl—Gregory Landini—Justin Leiber—John Ongley—Cara Rice—Peter Stone

3 Year Term, Jan. 1, 2010 – Dec. 31, 2012
Ken Blackwell—Howard Blair—David Blitz—Jolen Galaugher—Kevin C. Klement—Chris Pincock—Thomas Stanley—Russell Wahl

3 Year Term, Jan. 1, 2011 – Dec. 31, 2013
Rosalind Carey—Tim Madigan—Ray Perkins—Alan Schwerin—Warren Allen Smith—Chad Trainer—Thom Weidlich—David White

3 Year Term, Jan. 1, 2012 – Dec. 31, 2014
Michael Berumen—Nicholas Griffin—Gregory Landini—John Ongley—Michael Potter—Cara Rice—Thomas Riggins—Peter Stone

3 Year Term, Jan. 1, 2013 – Dec. 31, 2015
Ken Blackwell—David Blitz—William Bruneau—Jolen Galaugher—Kevin C. Klement—Bernard Linsky—Tom Stanley—Russell Wahl

3 Year Term, Jan. 1, 2014 – Dec. 31, 2016
Rosalind Carey—Tim Madigan—Ray Perkins—Katarina Perovic—Alan Schwerin—Chad Trainer—Thom Weidlich—Donovan Wishon

3 Year Term, Jan. 1, 2015 – Dec. 31, 2017
Michael Berumen—Nicholas Griffin—Gregory Landini—John Ongley—Michael Potter—Cara Rice—Thomas Riggins—Peter Stone

3 Year Term, Jan. 1, 2016 – Dec. 31, 2018
Ken Blackwell—David Blitz—William Bruneau—Landon D. C. Elkind—Jolen Galaugher—Kevin C. Klement—Michael Stevenson—Russell Wahl

3 Year Term, Jan. 1, 2017 – Dec. 31, 2019
Tanweer Akram—Rosalind Carey—Gulberk Koc Maclean—Tim Madigan—Ray Perkins—Katarina Perovic—Chad Trainer—Thom Weidlich

3 Year Term, Jan. 1, 2018 – Dec. 31, 2020
Nicholas Griffin—Gregory Landini—John Lenz—John Ongley—Michael Potter—Cara Rice—Tony Simpson—Peter Stone

Information compiled by Dennis Darland with help from John Ongley. Contact Dennis at bertie-episteme at hotmail dot com with any corrections or additional information you might have about past directors of the BRS.

%d bloggers like this: